Teknoloji

Bilgisayar Gözleri Bozar Mı ?

Kayıt 12 Mart 2012 | By: | Kategori: Teknoloji | 0 Yorum

Bilgisayar Gözleri Bozar Mı ?

Herkes için önemli bir konu, daha doğrusu bilgisayar kullananlar için.. Aslında gözleri bilgisayar bozmaz fakat insan gözü hep aynı noktaya odaklandığı için bozabiliyor, ilerletebiliyorMUŞ.. Ayrıca annesinin babasının bilgisayar yüzünden uyku düzeninin bozulduğunu düşünenler de yanlış düşünüyorlar..

 

Ekran yenileme hızı ve çözünürlük gözler üzerinde etkilidir.. İnsan gözü 72 hz’den aşağısında titremeler olduğundan dolayı gözlerde bozulmalar olabiliyor.. Bu olay pusulu görmeye neden olabiliyor..

 

Eski  (crt) şişko monitörlerin kullanımı yine gözlerin bozulmasına yol açabiliyor.. Fakat LCD monitörlerde böyle bir sorun olmuyor.. Bir de neye baktığınıza da bağlı, sadece gözleriniz değil psikolojinizde bozulabilir

Bilgisayar alırken monitörün Low Radiation (Düşük Radyasyon)yazısının bulunmasına dikkat edin..

Bilgisayar ekranına uzun süre bakıldığında göz yüzeyinde oluşan kurumaya bağlı yanma, batma ve kızarıklığı önlemek için ekranın göz seviyesinden aşağıda olması gerekiyor.Çünkü, göz hizasından yukarıdaki ekrana bakan gözün kapağı daha fazla açılacağı için, kuruma daha fazla olur.

Uzun süre bilgisayar ekranı karşısında oturan kişiler, gözlerini 2-3 saniye kapalı tutma egzersizleri yaparak, kuruyan gözün yeniden yeterli sıvıya kavuşmasını sağlayabilir. Ayrıca, aşırı kuru veya cereyana maruz kalınan ortamlarda bulunulması da göz kuruluğunu artırmaktadır.

Doktorların tavsiyesi 1 saat çalışıldıktan sonra 10-15 dk kadar başka bir yere bakmasını önermekte.

 

Çengelköy Bilgisayar Tamir Servisi

Incoming search terms:

  • bilgisayar
  • bilgisayar gözleri bozar mı
  • bilgisayar gz bozar m
  • bilgisayar gzleri bozar m

About kadikoy